S pojmem „chytré zařízení“ nebo „chytrá budova“ se setkáváme často, ale jsou budovy skutečně chytré?
Dnes se používá pojem „chytrá budova“ u staveb, které obsahují nějaká zařízení, které lze vzdáleně ovládat třeba prostřednictvím mobilní aplikace. Některé osahují i náznaky automatizace a dokáží ovládat např. stínění na základě denní doby nebo osvětlení. Naopak u budov, které již řadu let používají sofistikované systémy pro regulaci celé řady technologií, se označení „chytrá budova“ nepoužívá.
Podle mě je „chytrá budova“ stavba šetrná ke svému okolí a životnímu prostředí. Zároveň bezpečně a energeticky úsporně zajišťuje svým uživatelům maximální komfort bydlení a vysokou kvalitu vnitřního prostředí. Přitom automaticky a bez nutnosti zásahů reaguje na vnitřní i vnější vlivy, je schopna přizpůsobit se zvykům a návykům uživatelů a je možno ji snadno konfigurovat, upravovat a zdokonalovat její vybavení.
Většina budov dnes není chytrých
Ideální chytrá budova je šetrná, bezpečná, zdravá a musí člověku sloužit, ne ho obtěžovat.
Ideální „chytrá budova“ by měla fungovat neviditelně, bez nutnosti častých ručních zásahů a složitého ovládání. Náhodný návštěvník by neměl vůbec poznat, že se nachází v inteligentním domě. Můžeme zde použít analogii s moderními automobily – systémy jako ABS, ASR, ESP, TCS, MSR, BAS a další jsou pro naprostou většinu řidičů jenom pojmy z manuálu. Prostě, dům musí člověku sloužit, ne ho obtěžovat. Ideální chytrá budova nevyžaduje žádné složité provozní ovládání ani konfiguraci, protože se sama přizpůsobuje vnitřním a vnějším stavům a predikuje potřeby uživatelů.
Doporučuji používat „hloupější“, ale levnější prvky, a „inteligenci“ řešit nadřazeným systémem. Nedoporučuji ani různé „efektní“ ovládací prvky a nadstavby, které stejně běžného uživatele rychle omrzí. Doporučuji střízlivý a racionální přístup již ve fázi přípravy projektu, protože desítky a stovky tisíc korun se dají využít účelněji než nákupem zbytečně drahých „krabiček“, na které se pak práší.
Pokud nadále uvažujete o „chytré budově“, tak si přečtěte náš další článek Systémy pro chytré budovy.