Větrání a množství CO2

Místnost, ve které lidé spí, by měla mít v noci pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Vědecké průzkumy ukazují, že bez větrání se nemůžeme dobře vyspat. Viníkem je kysličník uhličitý (CO2), který během noci vydechujeme. Nadměrné množství CO2 v místnosti, ve které spíme, může způsobit, že se ráno cítíme unavení, rozmrzelí a bolí nás hlava. Koncentrace CO2 dosahuje v uzavřené a nevětrané místnosti až desetkrát vyšších hodnot, než je běžné ve venkovním vzduchu. Průměrná koncentrace CO2 se pohybuje ve venkovním vzduchu v městské zástavbě mezi 400 a 500 ppm (ppm= parts per milion, 1 ppm = 0,0001 %). Měření v ložnicích ukazují, že se zavřenými a těsnými okny stoupne hodnota CO2 z venkovní hodnoty na 2000 ppm v závislosti na objemu místnosti a hmotnosti osob už za 2–3 hodiny.

Graf CO2

Snímač CO2Řešením je nucené větrání ideálně s rekuperací tepla, protože právě v průběhu zimních měsíců jsou okna většinu dne zavřena. Systém iCOOL 4 dokáže řídit řídit většinu rekuperačních jednotek a to v závislosti na úrovni CO2, hodnotě relativní vlhkosti nebo nebezpečných těkavých organických látek VOC. Aby byl zajištěn ekonomický provoz, tak výměna vzduchu je také ovlivněna na základě přítomnost osob v budově.

Snímače CO2, ale i teploty nebo vlhkosti jsou provedeny v designech běžných vypínačů a zásuvek, takže nijak neruší interiér obytných místností. Systém iCOOL 4 dokáže řídit pomocí klapek i jednotlivé větrací zóny za použití jedné centrální jednotky.

V případě zájmu o řízení větrání na základě vlhkosti, CO2, VOC nebo přítomnosti osob systémem iCOOL 4 nás neváhejte kontaktovat.