Zdravé osvětlení

Lidský organismus potřebuje pro správné fungování změny teplot chromatičností (vlnové délky, které pozorujeme jako barvy světla). V přírodě má světlo ráno a večer nízké chromatičnosti a směrem ke středu dne chromatičnost stoupá. To řídí správný chod cirkadiánních rytmů (naše biologické hodiny). Teplé světlo stimuluje hormon Melatonin, který podporuje spánek, studené světlo stimuluje hormon Serotonin, který je mimo jiné zodpovědný za bdění.

Systém iCOOL 4 obsahuje systém inteligentního a zdravého osvětlení, který mění chromatičnosti automaticky podle času každému světelnému zdroji v domě. Nezbytný je ovšem i návrh osvětlovacích těles, protože významná je nejen změna teploty chromatičnosti, ale také směr světla. V místnostech je tedy vhodné kombinovat dva světelné zdroje a to s bílím denním světlem nebo teplým večerním světlem. Zcela nevhodné jsou ztv. RGB světla, která také mohou měnit barvu, ale i při teplém tónu stále obsahují významný podíl modré nebo zelené složky a nejedná se tedy o zdravé osvětlení.

Hynek Medřický

Na zdravém osvětlení spolupracujeme s Hynkem Medřickým, který zároveň provádí návrhy osvětlení, které designově zapadne do vašeho interiéru a jehož funkce vám zkvalitní spánek. Ovládání zdravého osvětlení je možné z běžných vypínačů nebo také pohodlně z mobilní aplikace.

Chcete vědět více nebo si zdravé osvětlení sami navrhnout a vytvořit? Stáhněte si náš eBook a dozvíte se jak se takové osvětlení navrhuje, z čeho se skládá a kolik to celé stojí.